TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,822 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Hacı Bayram GÜVEN
  • ADRES: Elmalıkent Mahallesi Adem Yavuz Caddesi No: 17 Ümraniye / İstanbul
  • TELEFON: 0 (533) 743 7327
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 09:00 - 23:00

FİRMA HAKKINDA

Ümraniye Aktar Baharat

Ümraniye aktar baharat ürünleri satışı yapan Şifa malatya pazarı firmamız 10 yıldır Ümraniye de aktar baharat ve diğer organik ürünlerin satışını yapmaktadır.

Tüm ürünlerimizi ait oldukları yörelerden tedarik ederek ümraniye devlet hastanesine yakın olan satış noktamız da değerli müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.

Ürünlerimizin tadına bakmak için bekleriz…

 

ümraniye aktar baharat

 

Baharat, bitkilerin kök, yaprak, tohum gibi kısımlarının bazen olduğu gibi tazeyken, bazen de kurutulup, toz haline getirilip, ufalanıp veya benzeri kimi işlemlerden geçirilip, muhafaza edilip kullanılan ve yemeklere içkilere başka koku ve tatlar eklemeye yarayan gıda malzemelerinin genel adıdır.

Baharatlar yemeklere ait olduğu yemek kültürüne has birer kimlik verir; temelde ayni malzemelerden yapılan bir yemek yöreye özel bir baharatla yöresel bir karakter alır. Genç yaşta öğrenilen bu tatlar ileri yaşlarda özlenir aranır olur. Baharat kullanımının toplum hayatında müzik, dans, giyim, lehçe ve nezaket kurallarına benzer işlevleri vardır.

  • aşçıların belli bir tadı tutturabilme yarışında ölçüşmelerine vesile olur,
  • benzer kültürlerden kişilerin sofra başı birlikteliğini pekiştirir,
  • değişik kültürlerden insanların birbirlerini oldukları gibi, damak tadı seçimleriyle birlikte kabul etmelerinin (ya da reddedip aşağı görmelerinin) simgesi olabilir.

Bazı baharatlar içindeki etkin maddelerden dolayı ilaç gibi etki yapar, bazen yemek içindeki karşı etkenleri dengeler. Buna örnek Zencefil, tarçın, biberiye, limon suyu gibi tansiyon düşürücü malzemelerdir; Bunlar tuzun tansiyon yükseltici etkisini dengelerler. Tuz ise tad almayı arttırdığı için katılır yemeğe.

Bazı baharatlar başka etkenleri daha etkili yapar. Buna örnek kara biberin içindeki piperin etkin maddesinin, yemekteki zerdeçalın antikanserojen kurkumin etkin maddesinin kana karışımını kat kat arttırmasıdır. Bu yüzden baharat karışımlarında bu ikisi hep birlikte kullanılır.

Türkiye’de en çok kullanılan baharatlar nane, karabiber, kekik, kimyon, pul biber olarak sayılabilir.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: